BreedQuestRassenGezelschapshondenBichon Frisé
Delen
Bichon Frisé

Bichon Frisé

Een vrolijke poederdons — verhaart weinig, dol op mensen en eindeloos opgewekt.

In één oogopslag: Gefokt als metgezel en circusartiest, is de Bichon speels, zachtaardig en beroemd blij, met een krullende, weinig verharende vacht die veel allergiepatiënten past. Die vacht heeft regelmatig borstelen en professionele trimbeurten nodig, en het ras houdt er niet van alleen gelaten te worden.

In deze lijsten: Honden voor appartementen · Honden voor beginnende baasjes · Honden die weinig verharen · Therapiehonden · Honden voor senioren · Honden voor mensen met allergieën · Honden bij angst

Kerngegevens

GrootteKlein · 23–30 cm
Gewicht5–8 kg
Levensverwachting14–15 jaar
EnergieMatig — 30–45 min/dag
VerharenMinimaal — los haar blijft in de vacht
VachtZachte, krullende dubbele vacht · wit
GroepGezelschapshond · FCI №215 / AKC
HerkomstMiddellandse Zeegebied / Frankrijk
FCI-groep9 — Gezelschapshonden · FCI 215

Raskenmerken

Vriendelijkheid

Aanhankelijk met het gezin
Goed met kinderen
Goed met andere honden
Openheid naar vreemden

Verzorging

Verharing
Vachtonderhoud
Algemene gezondheid
Kwijlen

Brein

Trainbaarheid
Energieniveau
Blaffen
Need for company

De Bichon Frisé in cijfers

De meest gezochte cijfers van de Bichon Frisé — prijs, levensduur, gewicht, verharing en kleuren, op één plek.

Prijs

Veel gefokt, dus meestal vind je zonder lange wachttijd een nestje bij een geregistreerde fokker. De vaste kosten blijven beperkt: hij eet weinig en de gewone dierenartskosten liggen aan de lage kant. De vacht moet daarnaast om de paar weken naar de trimmer: een echte kostenpost.

We noemen geen vast bedrag: de echte prijs hangt af van fokker, regio, bloedlijn en gezondheidstests — en uit het asiel kost hij een fractie van een fokkersnest. Adopteren is bijna altijd de goedkoopste route.

Levensduur
14–15 jaar
Gewicht
5–8 kg
Formaat
Klein · 23–30 cm
Verharing
Minimaal — los haar blijft in de vacht
Kleuren
Zachte, krullende dubbele vacht · wit

Karakter

Eeuwen als handelswaar van zeelieden, koninklijke schoothond en circusartiest fokten één ding in de Bichon: professionele charme. Hij is vrolijk, zachtaardig en oprecht grappig, leert met plezier trucjes en gaat ervan uit dat elke bezoeker speciaal voor hem kwam. De keerzijde van al die mensgerichtheid is echte nood als hij te lang alleen wordt gelaten.

Goed om te weten: Nadat hij bij de Franse adel uit de gratie was geraakt, verdiende de Bichon zijn kost als circus- en orgeldraaiershond — en met optreden is hij nooit gestopt.

Gewoontes & eigenaardigheden

De Bichon-blitz

Plotselinge blije sprints op volle snelheid door het huis, die net zo abrupt eindigen als ze begonnen.

Professionele verwelkomer

Elke aankomst aan de deur wordt behandeld als het beste wat er die hele week gebeurt.

Schootradar

Zodra iemand gaat zitten, verschijnt er een klein wit wolkje op de knieën.

Zich uitsloven

Gefokt voor het circus leert hij trucjes snel en voert ze op voor iedereen die kijkt.

Gezondheid

De bichon frisé is voor zijn formaat een stevig hondje, met een paar dingen om te controleren. Patellaluxatie — een knieschijf die verschiet — komt vaak voor bij kleine rassen, en oogaandoeningen zoals progressieve retina-atrofie (PRA) zitten in sommige lijnen, dus koop bij een fokker die test en je de uitslagen van de ouderdieren kan laten zien. Zoals de meeste kleine honden hebben bichons ook echt aandacht voor het gebit nodig: kleine bekken staan vol, en gebitsziekte is een van de meest voorkomende en best te voorkomen problemen van het ras. Houd de knieën licht, de ogen gecontroleerd en de tanden gepoetst, en de bichon is een taaie metgezel.

Voeding

VerzorgingBorstel elke een à twee dagen om klitten te voorkomen, met een professionele trimbeurt om de 4–6 weken — dit is de grootste verplichting van het ras.
BedrijfEen echt gezelschapsras — bouw het alleen-zijn vroeg op en plan geen lange lege dagen in.
Ogen en gezichtVeeg het gezicht regelmatig; de witte vacht laat traanaanslag snel zien.
TrainingVrolijk en leergierig, al vraagt zindelijk maken bij kleine rassen geduld — blijf consequent.

Een bichon heeft heel weinig voer nodig om in vorm te blijven, dus weeg het af in plaats van op het oog te gaan: bij zo'n kleine hond tellen een paar snacks te veel per dag snel op en drukken op die knieën. Geef vaste maaltijden, tel alles wat je bij de training uitdeelt mee in het dagtotaal, en houd een licht, duidelijk lijntje onder al die vacht, waar wat overgewicht zich makkelijk verstopt. Let ook op de tanden: de bekken van kleine rassen zijn gevoelig voor gebitsproblemen, dus dagelijks poetsen en af en toe een gebitskauwsnack verdienen hun plek in de routine.

Hoeveel voer geef je een Bichon? →

Puppygids

Een bichonpup is vrolijk, aanhankelijk en snel gehecht, en de belangrijkste les van dat eerste jaar is er een die baasjes vaak overslaan: alleen leren zijn. Dit is een echt gezelschapsras dat elke wakkere minuut bij je zou doorbrengen, dus oefen vroeg korte, rustige afscheidingen en bouw ze op, in plaats van constant samen te zijn en op de eerste lange dag weg een radeloze hond aan te treffen. Socialiseer hem breed, begin vanaf het begin met zachte vachtverzorging zodat een leven vol trimbeurten makkelijk is, en heb geduld met de zindelijkheidstraining — kleine rassen doen er simpelweg langer over, en een vaste routine wint elke keer van frustratie.

Bekijk de complete puppy-checklist →

Training

Bichons zijn pientere, gewillige hondjes die echt van leren genieten, zeker als er een beloning en een beetje plezier bij komen kijken. Houd de training positief en opgewekt — dit is een gevoelig ras dat wil plezieren, en harde correcties maken het alleen onzeker — en gebruik korte sessies voor manieren, kunstjes en rustig gedrag. Het enige punt waar geduld nodig is, is de zindelijkheid, die bij kleine rassen langer duurt dan baasjes verwachten; blijf consequent en neem geen sluiproutes. Beloon het gedrag dat je wilt en de bichon is een genot om te trainen.

Meer over terugroepen met beloning →

Bekende gezondheidsproblemen

Geen ras is probleemvrij. Dit zijn de aandoeningen die je bij dit ras het beste kunt kennen — met waar een goede fokker op screent en waar een eigenaar op let. Algemene richtlijnen, geen vervanging van je dierenarts.

Knieschijfluxatie

Een knieschijf die uit z'n plaats schiet, gewoon bij kleine rassen en meestal goed te behandelen. Goede fokkers screenen op: Door de dierenarts gecontroleerde knieën van de ouders. Let op: Af en toe een sprongetje op een achterpoot.

Erfelijke oogziekten

Progressieve retina-atrofie en staar komen in meerdere rassen voor en kunnen het zicht met de tijd vertroebelen of wegnemen. Goede fokkers screenen op: Op de ogen geteste ouders en, waar beschikbaar, een DNA-test op PRA. Let op: Botsen in het donker, troebele ogen of aarzelen bij weinig licht.

Levensverwachting

Bichons frisés worden 14–15 jaar oud. Bichons zijn een langlevend ras, en wat er een bovenaan die reeks houdt is het alledaagse: een slank gewicht om de knieën te sparen, ouderdieren die op de ogen en de knieën getest zijn, en — bij een kleine hond makkelijk te vergeten — tanden die gepoetst en gecontroleerd worden. Blijf bij de vachtverzorging en het jaarlijkse bezoek aan de dierenarts, en een goed verzorgde bichon blijft heel lang een pientere, kwieke metgezel.

Populaire Bichon-kruisingen

Poochon

Bichon Frise × Poodle

Twee weinig verharende rassen samengebracht tot een kleine, vrolijke, slimme metgezel; vaak een goede match voor allergiebewuste huizen.

Cavachon

Bichon Frise × Cavalier King Charles Spaniel

Een zachte, aanhankelijke schoothond met een makkelijk karakter; vriendelijk tegen iedereen en het gelukkigst in gezelschap.

Shichon

Bichon Frise × Shih Tzu

Een zachte, sociale kleine metgezel met een weinig verharende vacht; niet voor niets soms Teddy Bear genoemd.

Maltichon

Bichon Frise × Maltese

Twee witte gezelschapsrassen samen: klein, aanhankelijk en toegewijd, met een vacht die regelmatige verzorging nodig heeft.

Cockachon

Bichon Frise × Cocker Spaniel

De warmte van de cocker in een kleiner, minder verharend formaat; vriendelijk, speels en happig op gezelschap.

Vergelijkbare rassen

Rassen met een vergelijkbare bouw en achtergrond — de moeite waard als dit ras net niet past.

Rassen met dit uiterlijk

Vind een Bichon Frisé-fokker in Italië →

Veelgestelde vragen

Zijn Bichons hypoallergeen?

Geen enkele hond is dat echt, maar de weinig verharende krullende vacht van de Bichon maakt hem een van de meer allergievriendelijke rassen.

Hebben Bichons veel vachtverzorging nodig?

Ja — borstel elke een à twee dagen om klitten te voorkomen en boek elke 4–6 weken een professionele trimbeurt. De witte vacht heeft ook gezichts- en oogverzorging nodig.

Kun je een Bichon de hele dag alleen laten?

Niet met plezier — dit is een gezelschapsras dat gevoelig is voor verlatingsangst. Halve dagen met gezelschap, een uitlaatservice of hondendagopvang zijn veel vriendelijker oplossingen.

Verhaart de Bichon Frisé veel?

Weinig. De Bichon Frisé verhaart weinig, dus er blijft nauwelijks los haar door het huis liggen. Regelmatige verzorging heeft hij nog steeds nodig, maar je hoeft niet tegen plukken haar te vechten.

Is de Bichon Frisé goed met kinderen?

Over het algemeen wel. De Bichon Frisé is een vriendelijk, mensgericht ras dat het meestal goed doet met kinderen als hij goed is opgevoed en gesocialiseerd. Zoals bij elke hond: leer kinderen om zacht te doen en houd toezicht bij peuters.

Is de Bichon Frisé makkelijk te trainen?

Redelijk. De Bichon Frisé is met consequentie en beloningen goed te trainen, al is hij niet de snelste leerling. Houd de sessies kort en positief en heb geduld met de basis, zoals het terugroepen.

Verhalen met dit ras

Alle verhalen →

Tools en hulpmiddelen