BreedQuestRassenKorthaarEgyptian Mau
Delen
Egyptian Mau

Egyptian Mau

Gevlekt door de natuur, niet door een fokplan — en snel genoeg om het te bewijzen.

Geschreven door het redactieteam van BreedQuestBeoordeeld door Venkat Kolli, MSc, Veterinary Sciences
In één oogopslag: Een kleine tot middelgrote korthaar (2,5–5 kg) met een fijne glanzende vacht, willekeurig geplaatste vlekken op het lichaam en geringde poten en staart. Twee details verraden hem: kruisbesgroene ogen, die pas rond de achttien maanden hun definitieve kleur bereiken, en een losse huidplooi van flank tot knie waardoor de achterpoten verder reiken — daar komt de schatting van bijna 48 km/u vandaan. Atletisch, waakzaam en terughoudender dan de meeste gevlekte rassen: een mau kiest zijn mensen en neemt de tijd voor vreemden.

Kerngegevens

GrootteKlein tot middelgroot · droog, gespierd
Gewicht2,5–5 kg · katers zwaarder
Levensverwachting12–15 jaar
EnergieHoog — explosief in plaats van constant
VerharenLaag, fijne korte vacht
VachtKort, fijn, glanzend; van nature gevlekt
GroepKorthaar
HerkomstEgypte

Raskenmerken

Vriendelijkheid

Aanhankelijk met het gezin
Goed met kinderen
Goed met andere huisdieren
Openheid naar vreemden

Verzorging

Verharing
Vachtonderhoud
Algemene gezondheid
Praatgraag

Brein

Trainbaarheid
Energieniveau
Speelsheid
Zelfstandigheid

De Egyptian Mau in cijfers

De meest gezochte cijfers van de Egyptian Mau — prijs, levensduur, gewicht, verharing en kleuren, op één plek.

Prijs

Minder gangbaar: reken op een wachtlijst en wat reizen naar een goede fokker, wat de prijs opdrijft. De vaste kosten blijven beperkt: hij eet weinig en de gewone dierenartskosten liggen aan de lage kant.

We noemen geen vast bedrag: de echte prijs hangt af van fokker, regio, bloedlijn en gezondheidstests — en uit het asiel kost hij een fractie van een fokkersnest. Adopteren is bijna altijd de goedkoopste route.

Levensduur
12–15 jaar
Gewicht
2,5–5 kg · katers zwaarder
Formaat
Klein tot middelgroot · droog, gespierd
Verharing
Laag, fijne korte vacht
Kleuren
Kort, fijn, glanzend; van nature gevlekt

Karakter

De mau is toegewijd aan zijn eigen huishouden en voorzichtig met alle anderen. Binnen het gezin is hij aanhankelijk, spraakzaam in trillers en kirgeluidjes en lichamelijk heel expressief: hij melktrapt, kwispelt van opwinding en gaat op zijn achterpoten staan om beter te kijken. Bij bezoek verlaat hij meestal de kamer. Dit is een gevoelig ras dat veranderingen opmerkt: nieuwe meubels, een ander ritme, een stem die omhoog gaat. Geef een mau een vaste routine, langzame kennismakingen en een hoge plek om vanaf te kijken, en je krijgt een zelfverzekerde kat. Jaag hem op en je krijgt er een die onder het bed woont. De jachtdrift is sterk, echt spel is nodig, en veel maus zijn dol op water.

Over het ras: De gevlekte kat staat op Egyptische grafschilderingen, maar het moderne ras gaat terug op Nathalie Troubetskoy, een verbannen Russische aristocrate die in 1956 drie katten van Italië naar New York bracht en de cattery Fatima oprichtte. De CFA liet het ras in 1970 toe tot registratie en gaf het in 1977 championstatus. Omdat de stichtende populatie minuscuul was, hebben fokkers sindsdien katten uit Egypte en India ingevoerd om de genenpoel te verbreden.

Gewoontes & eigenaardigheden

Kwispelt van plezier

Niet de waarschuwende zwiep van andere katten: een rechtopstaande staart die snel trilt, meestal samen met melktrappen en een kirgeluid. Het oogt hondachtig en betekent het tegenovergestelde van geïrriteerd.

Gaat rechtop staan om te kijken

Maus komen op hun achterpoten omhoog voor een beter zicht, met behulp van de buikplooi die hun die lange pas geeft.

Jaagt echt

Een sterke prooidrift en de snelheid om die te gebruiken. Een binnenmau heeft vervangende prooi nodig: hengelspeelgoed, geworpen voorwerpen, elke dag iets dat onvoorspelbaar beweegt.

Houdt niet van verrassingen

Een luid huishouden, onaangekondigd bezoek en verplaatste meubels komen allemaal binnen. Een verdwenen mau komt meestal terug zodra de kamer weer rustig is.

Verzorging

VerzorgingMinimaal. Eén keer per week door de fijne vacht kammen is genoeg, en de vlekken vragen niets. Scheer een mau nooit: de vlekken zitten ook op de huid, maar de structuur van de vacht hoort bij het ras en groeit slecht terug.
GezondheidsonderzoekDe kleine stichtende populatie heeft sporen nagelaten. Vraag naar hypertrofische cardiomyopathie (echo), pyruvaatkinasedeficiëntie (DNA-test), patellaluxatie en de zeldzamere leukodystrofie en leukocytenadhesiedeficiëntie die in het ras zijn vastgelegd.
Omgaan met het karakterDe halve verzorging bestaat uit hem niet laten schrikken. Stel nieuwe mensen en dieren rustig voor, houd eten en spel op voorspelbare tijden en geef hem een hoge plek in de drukste kamer, zodat hij kan kijken zonder bereikbaar te zijn.
BewegingKort, intens en dagelijks. Een mau slentert niet: hij sprint, besluipt en slaapt daarna. Twee rondes met de hengel en een raam met vogels ervoor dekken het meeste af.

Hoeveel voer geef je een Egyptian Mau? →

Levensverwachting

Dit ras wordt gemiddeld 12–15 jaar oud.

Vergelijkbare rassen

Rassen met een vergelijkbare bouw en achtergrond — de moeite waard als dit ras net niet past.

Veelgestelde vragen

Stamt de Egyptische mau echt af van de katten van het oude Egypte?

Het uiterlijk is werkelijk oud — gevlekte katten staan al millennia in Egyptische kunst — maar het moderne ras is in de twintigste eeuw heropgebouwd uit een handvol katten, en genetisch onderzoek plaatst de hoofdafstamming in Europa en Noord-Amerika in plaats van in een ononderbroken Egyptische lijn. De eerlijke versie: een oud patroon, een jong ras.

Is het de enige gevlekte huiskat?

De enige waarvan de vlekken van nature zijn ontstaan in plaats van ingefokt. Bengaal, ocicat, savannah en serengeti danken hun tekening aan bewuste fokprogramma's, deels met wilde soorten. Die van de mau zat er al.

Is de Egyptische mau een goede gezinskat?

In een rustig huishouden wel: hij hecht diep en blijft als volwassen kat speels. In een luid huis met een stroom bezoek een stuk minder. Hij hoort bij de gevoeligere rassen, en een mau die zijn leven lang voor de deurbel wegduikt heeft geen goed leven.

Verhaart de Egyptian Mau veel?

Weinig. De Egyptian Mau verhaart weinig, dus er blijft nauwelijks los haar door het huis liggen. Regelmatige verzorging heeft hij nog steeds nodig, maar je hoeft niet tegen plukken haar te vechten.

Zijn Egyptian Mau-katten hypoallergeen?

Geen enkel kattenras is echt hypoallergeen. De trigger is Fel d 1, een proteïne in speeksel en huid die tijdens het poetsen in de vacht komt en daarna met los haar en huidschilfers door het huis reist — een kat die minder verliest, zoals de Egyptian Mau, verspreidt er dus minder van, maar maakt het nog steeds aan. Reageert iemand bij jou op katten, neem dan echt tijd met dit ras voordat je beslist, en geen fokker zou je een allergievrije kat mogen beloven.

Hoeveel vachtverzorging heeft een Egyptian Mau nodig?

Heel weinig. De Egyptian Mau redt zijn vacht zelf en één keer per week kammen is ruim genoeg — vooral om los haar op te vangen voordat de kat het inslikt. Nagels, tanden en oren vragen nog wel de gebruikelijke controles, en dat is precies wat mensen bij een makkelijke vacht overslaan.

Verhalen met dit ras

Alle verhalen →

Tools en hulpmiddelen